Tiszakönyök Tükre, Internetes kulturális lap.
Tiszakönyök Tükre, Internetes kulturális lap.
Menü
 
Kisvárda 600 év visszatekintés kiállitás

 
Bakajsza András írásai,könyvei
 
2007. év anyagai
 
Tiszakönyök története
 
Tiszakönyök települései
 
Tiszakönyök Tükre
 
Kiadványaink
 
2006. évi programjaink
 
Mandula József versei
 
Írók - költők

Szeifried Zoltán grafikái

 
Térség neves vendégei
 
2008 év anyagai
 
2009. Anyagai
 
2010 év anyagai
 
P.Dobrossy Rita Írásai
 
Látogatók
 
Könyvajánló
 
Várday család kiállítás

 
2010. év Aktualis hírei
2010. év Aktualis hírei :


Lakatos Tamás Kiállitása


Jégfotók és jégkarcok
 
Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting és Bernáth Józsefné Székely Erzsébet Téli Tisza című kiállításának megnyitására, Nyíregyháza, Sóstófürdő, 2009. április 9.
 
Tisztelt Egybegyűltek, kedves Barátaim!
 
Lement a nap a maga járásán,
Sárgarigó szól a Tisza partján…
 
Természeti képpel kezdem, mint a magyar népdalok és költészet általában, ahogy illik egy természetifotó- és természetivers-kiállításhoz. És hamarosan a természetbe belelátom az embert, eredetünket, történelmünket, múltunkat és jövőnket is.
A természetből jövünk és oda is térünk vissza. A két természetes természet között van a mi, emberi természetünk, vagy éppen természetellenességünk.
A természet folytonos fölfedezése az ember örök témája.
A természetre való folytonos odafigyelés, a természet, s rajta keresztül önmagunk védelme a 20. század gondolata, a 21. század létprogramja.
A természet legyen egy hegység, vagy egy hegy, az Alföld, az Üllői út vagy akár a külváros.
A természet legyen a Tisza.
 
Elgondolkodtam azon, hogy Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting miért a téli Tiszát választotta kiállítása tárgyául. Nyelvileg indokolt, hiszen alliterál. Ennél jobban csak a tavaszi Tisza alliterálna, abban ugyanis a t és az sz hangok is ismétlődnek. Most pedig tavasz van, bár az időjárást tekintve inkább nyár.
Persze, értem, hogy miért Téli Tisza… Azért, mert a tavaszi, nyári, őszi ismertebb. Petőfi is nyáron állt meg a kanyargó Tiszánál. Tudják, ott, ahol a kis Túr siet beléje. Ma már nagyon kell keresni a kis Túrt, mert a Tisza felől leginkább csak a Túr-bukó látható, amely mögött a Túr-csatorna húzódik meg, azután van Öreg-Túr és számos más Túr is… s az árvízvédelemnek köszönhetően ma egyik sem ömlik látványosan a Tiszába.
Idézzük Petőfit!
 
Nyári napnak alkonyúlatánál
Megállék a kanyargó Tiszánál
Ott, hol a kis Túr siet beléje,
Mint a gyermek anyja kebelére.
 
Petőfit lenyűgözte a Tisza. A Tisza, amely magába foglal, magába sűrít sok mindent. Így például a létet is. Petőfi így összegez:
 
Oh természet, oh dicső természet!
Mely nyelv merne versenyezni véled?
Mily nagy vagy te! mentül inkább hallgatsz,
Annál többet, annál szebbet mondasz.
 
Most mégis a nyelv, a képes nyelv és persze a hagyományos nyelven alapuló költészet segítségével idézzük meg a Tisza sajátos téli arcát. Kevesen ismerik ilyennek a Tiszát. Végigevezni vagy csak „csurogni” rajta csodálatos élmény. Úszni benne – ugyancsak. De a téli Tisza többnyire hallgat. Kevesen merészkednek ki a partjára, ritkán mutat természeti csodákat.
Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting megküzdött természeti pillanatfelvételei olyan Tiszát láttatnak, amely látvány csak keveseknek adatik meg. Egy természeti pillanatfelvétel mögött sötét téli hajnalok, recsegő jégdarabok, beszakadó fagyások vannak. A látvány nem terül el magától a kíváncsiskodó szeme vagy objektívje elé. A fotóművész érdeme egy örökérvényű pillanat kiemelése a számos semmitmondó pillanatból, végtére is az idő végtelenjéből. Különösen a természeti miniatűrök: a fák, madarak, madárlábnyomok, hóban látható madárlenyomatok a nagy erősségei Sipos Attilának.
Van egy technikai újítása: a panorámakép. A panoráma vagy körkép régóta vonzza az érdeklődőket. Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting tiszai és más (például záhonyi) panorámaképei nem nagylátószögű vagy panorámagéppel készülnek, hanem normál, statikus képek sorozatából. A pontosan kiszámított állóképeket számítógépen illeszti egymás mellé, s lesznek belőlük modern Feszty-körképek. Különösen a Tisza-kanyarokat kedveli, mondhatni, a kanyarok fotósa. Nem csoda, hiszen lakóhelye Záhony az úgynevezett Tiszakönyök központja. A Tiszakönyök a Tiszának ez a kicsúcsosodó vagy találóan könyökformát képező része (úgy Tiszamogyoróstól Dombrádig, Záhony és Kisvárda központtal), amely szerves történeti-néprajzi terület is, de a néprajzi munkákban mégsem szerepel. (Még az amúgy remek Kósa László és Filep Antal szerkesztette tájfelsoroló kötet sem tartalmazza.) Tehát ennek a viszonylag zárt, kanyargós, egységes, zárt, sokban fölfedezetlen természeti tájnak a fotósa Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting. A téli Tisza kétszeresen fölfedezetlen: Sipos Attilán kívül talán csak a határőrök és a rapsicok (orvhalászok) ismerik.
A fényképekről a fehérség százféle árnyalata: rendszerint a csillogó-ragyogó fehérség, a szürkefehérség, a hófehérség, a kékfehérség, a feketefehérség, a szürkekékség, a fehérkékség tűnik a szemünkbe. A színek mellett meghatározó elemek – mint egy József Attila-versben – a hó, a dér, a jég, a hódara, a zúzmara, a dérlepte ág, a zörgő száraz ág. És persze a természet újraéledését jelző hóvirág, melynek neve is szinte paradoxon, tudniillik hó és virág…
Ezek képek indították el Bernáth Józsefné Székely Erzsébet gondolatait, amennyiben nyelvi asszociációkat, etűdöket fűzött a tiszai képekhez. Például ilyeneket: Hóöröm, Behavazott madár, Hóvirág, Hólesen, Jégbe zárt álom, Alkonyati aranyszálak. És a legszebb cím, amely talán műfajjelölő is lehetne: Jégkarc. Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting jégfotókat készít, Székely Erzsébet pedig jégkarcokat. Szép környezetbe kerülhetnének egy jégbüfében, vagy egy jégszínházban, esetleg egy jégpályán. De jól mutatnak most egy jégszállodában is. A jégfotókról és a jégkarcokból eszembe jut még a jégbor. Ez a németek találmánya: a mínusz nyolc fokosra töpörödött, aszúsodott szőlőszemeket szüretelik le nagy gonddal és persze nagy fájdalommal, de teremtő örömmel: mert ennek a szüretnek az eredménye, jutalma, a víz jégkristályok formájában való eltávolítása után valami nagyon különleges termék. Jégbor. Amelyet a 21. század aszúborának tartanak.
Sipos Attila begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting képei is olyanok, mint a jégbor. Fénykép-esszenciák, fénykép-aszúk. Nem puszta fogyasztásra, hanem vizuális elmélyedésre valók.
Említettem az imént József Attilát: aki a tájba belelátta az embert, a történelmet, a létet. Idézzük csak föl, mert örök tanulság – ahogy a rakodópart kövén üldögélve szemlélte a vizet és az örök embert:
 
Én úgy vagyok, hogy már száz ezer éve
nézem, amit meglátok hirtelen.
Egy pillanat s kész az idő egésze,
mit száz ezer ős szemlélget velem.
 
Látom, mit ők nem láttak, mert kapáltak,
öltek, öleltek, tették, ami kell.
S ők látják azt, az anyagba leszálltak,
mit én nem látok, ha vallani kell.
 
Tudunk egymásról, mint öröm és bánat.
Enyém a mult és övék a jelen.
Verset irunk - ők fogják ceruzámat
s én érzem őket és emlékezem.
 
József Attila tehát a rakodópart alsó kövéről nézte a bölcs Dunát, mi most kicsit kényelmesebb helyzetből a legmagyarabb folyót, a Tiszát…, olvassuk a róla született verseket, s biztos vagyok benne, hogy valakik vezetik a mi kameránkat és ceruzánkat, s a számítógépeinket is előre programozták, holott nem tudhatták, mi az.  
Érezzük őket és emlékezzünk rájuk is, amikor a jégfotókat, a fénykép-jégborokat nézzük és a jégkarcokat olvassuk!
 
Balázs Géza

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Óra-forditó
 
 
Számláló
Indulás: 2005-08-31
 
3 D-és képek
 
Tagság Internet címei
 
Egyesület logó
Társoldalak
 
Picasa webalbumok
 

2009 a Magyar nyelv éve

 

Szeifried Zoltán grafikái

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!